Mechanický vs. chemický peeling
Exfoliace = odstraňování odumřelých pleťových buněk. Pleťové buňky dozrávají zhruba 4 týdny a pak se začnou samy odlupovat. Stejně jako většina procesů v lidském těle se s rostoucím věkem zpomaluje i rychlost exfoliace. Pleť je hrubá, zašedlá, bez jasu, barevně nejednotná, s viditelnějšími vráskami a unaveným vzhledem. Přirozenou exfoliaci můžeme podpořit a usnadnit kosmetickými přípravky - peelingy nebo scruby.
Účinky peelingů obecně:
-
odstranění odumřelých buněk
-
projasnění pleti
-
sjednocení barevného odstínu
-
stimulace produkce kolagenu
-
zlepšení absorpce následné péče
-
prevence proti ucpávání pórů
-
zjemnění pokožky
Typy peelingů:
Peelingy můžeme rozdělit na mechanické s abrazivními částečkami či různé kartáče a houbičky. Chemické jsou pak na bázi ovocných kyselin nebo s rostlinnými enzymy.
Mechanický peeling
Mechanické peelingy neboli scruby jsou založené na “obrušování” pleti. Obsahují malé částečky, které odstraňují odumřelé buňky a nečistoty. Pleť zjemňují, vyhlazují, rozjasňují a sjednocují její barevný odstín. V přírodní kosmetice se nejčastěji používají kuličky z jojobového vosku (jsou jemné a vhodné i pro použití na obličej), prášek z pecek a zrníček z ovoce (meruňky, třešně, šípek, jahody, maliny), mletá káva, mořská či himálajská sůl, třtinový cukr, mletá káva, rýžový prášek, různé jíly a další. Mezi jiné mechanické exfoliační metody patří například konjac houbičky, čisticí kartáče, sonické kartáče nebo velké kartáče na celé tělo pro kartáčování nasucho.
Mechanické peelingy jsou obecně vhodnější spíše na tělo, protože pokožka těla není tak jemná jako ta na obličeji. Jsou super na ztvrdlou pokožku na patách, loktech či kolenách. Mechanický peeling doporučujeme aplikovat 1-2x za týden, aby pokožku zbytečně nenarušoval. Nedoporučujeme používat na citlivou pleť nebo na pleť, kterou trápí akné a zánětlivé pupínky. Ty mohou peelingová zrníčka poškodit, ještě víc zanítit a navíc bakterie, které pupínky způsobují, roznést po celém obličeji.
Problematické mikroplasty
V konvenční kosmetice se bohužel často ve složení peelingů objevují tzv. mikroplasty, což jsou drobná, uměle vytvořená zrníčka. Bývají obsažená i v konvenčních pastách, které mají abrazivní a bělicí účinek. Tyto částečky jsou nebezpečné v tom, že mají obří dopad na životní prostředí. Jsou velice drobné, takže je filtry ve vodních čističkách nedokáží zachytit, a tak se v pohodě dostanou do řek, moří, oceánů a dalších vodních zdrojů.
Tyto mikroplasty tvoří až 90 % plastového odpadu ve vodních zdrojích. Nejnebezpečnější na nich je to, že nejsou většinou pouhým okem viditelné - mají většinou velikost od 100 nanometrů do 5 milimetrů - a nejdou ve vodě zachytit bez toho, aby se spolu s nimi neodstranil i pro mořské prostředí životně důležitý plankton. Mikroplasty požírají hlavně živočichové, kteří se živí právě planktonem. Dál se tyto mikroskopické plasty posouvají potravinovým řetězcem, až se dostanou na talíř lidem třeba v podobě “plastem vycpané” ryby.
DIY scruby
Nejjednodušší verzi mechanického peelingu si můžete vyrobit i doma - stačí smíchat kvalitní rostlinný olej třeba se třtinovým cukrem, mořskou solí nebo mletou kávou. Takový peeling kvůli hrubosti zrníček určitě nedoporučujeme aplikovat na obličej, spíš na tělo. Nejspíš si taky doma nenamícháte takovou kosmetickou lahůdku, jakou je třeba Kávový peeling & maska s rozjasňujícími oleji od PHB, ale jako takový základ nebo DIY dárek, proč ne :).
Výhody mechanického peelingu:
-
cenová dostupnost
-
můžete si ho vyrobit i doma
-
skvělý na ztvrdlou a zrohovatělou kůži, jako je např. na patách, kolenách či loktech
-
pro rovnoměrný výsledek před aplikací samoopalovacího přípravku
Nevýhody mechanického peelingu:
-
nevhodný pro každodenní použití
-
může být příliš hrubý, dráždivý
-
dopad na životní prostředí v případě mikroplastů
-
většinou nevhodný na obličej
-
nevhodný pro citlivou pleť
-
nevhodný při akné
-
může způsobit mikroskopické oděrky
Chemický peeling
Chemický peeling můžeme rozdělit na enzymatický z rostlinných enzymů a na alfa hydroxy či beta hydroxy ovocných kyselin.
AHA kyseliny
Alfa hydroxy kyseliny jsou rozpustné ve vodě. Působí zejména na povrchu kůže. Pokožku hydratují, projasňují a omlazují. Jsou vhodné na normální až suchou pokožku. Pomáhají redukovat vrásky a pleť výborně zjemňují. Nejznámějšími zástupci AHA kyselin jsou kyselina mléčná nebo glykolová.
BHA kyseliny
Beta hydroxy kyseliny jsou rozpustné v tucích. Působí na povrchu pokožky, a dokáží se dostat i hlouběji do kožních pórů. Jsou proto skvělé pro mastnější typ pleti se sklonem k tvorbě akné. BHA kyseliny normalizují tvorbu mazu a urychlují hojení již vzniklých pupínků. Mají zároveň zklidňující efekt, takže jsou vhodné i pro pleť se sklonem k začervenání a podráždění obecně. Nejznámějším zástupcem BHA kyselin je kyselina salicylová.
Enzymy
Enzymatický peeling působí jemněji a šetrněji. Je proto velice vhodný i pro silně citlivou pleť, kterou by mohl mechanický peeling nebo ovocné kyseliny podráždit. Enzymatický peeling pracuje na principu bioaktivních enzymů z ovoce. Kromě exfoliace působí také protizánětlivě a hydratačně. Pokožku rozjasňují a také výborně pročišťují. Nejpoužívanějšími přírodními enzymy jsou bromelin a papain, které se získávají z ananasu a papáji.
Beauty voda od Honua obsahuje všechny tyto tři typy exfoliantů. Díky tomu se jedná o opravdu unikátní přípravek, který přináší úlevu mladé a problematické pleti a zároveň působí jako účinný anti-age pro stárnoucí pleť. Je také dostatečně jemný, díky tomu je vhodný i pro citlivější typ plet. Kromě exfoliačních složek obsahuje také superhydratační a osvěžující kokosovou vodu a zklidňující a regenerační hydrolát z růží.
Výhody chemického peelingu:
-
šetrnější
-
rovnoměrnější odstraňování odumřelých buněk
-
vhodný i na aknózní a citlivou pokožku
-
pro každodenní použití
-
rovnoměrný celkový efekt
Nevýhody (u ovocných kyselin):
-
mohou zvyšovat citlivost na slunce
-
nedoporučuje se je používat v letním období
-
použití ideálně navečer
Jak poznáte, že jste to s peelingem přehnali?
Peeling je pro pokožku ve zdravé míře prospěšný - urychluje a stimuluje její regeneraci. Pokud to s ním ale přeženete, můžete jí naopak uškodit. Přehnané používání peelingu může však vést k narušení ochranné vrstvy pokožky a vysušení ochranného hydrolipidového filmu.
Takhle poznáte, že pleti peelingem spíš už škodíte:
-
nadměrné podráždění a zvýšená háklivost pleti
-
nepříjemné pnutí a pálení
-
dehydratace
-
přetrvávající začervenání
-
můžou se vám začít dělat milie (tvrdé bílé kuličky nahromaděné zrohovatělé kůže), zejména pokud jste na ně nikdy předtím netrpěli)
-
zvýšený výskyt pupínků
-
hyperpigmentace
-
popraskané kapiláry
Mechanický peeling doporučujeme používat 1-2x týdně, a to spíše na tělo. Opravdu jemný chemický peeling můžete používat i každý den (orientujte se podle návodu a vašeho typu pleti).